back to Blog

הסוד של חברת סטארט אפ מצליחה הוא גיוס עובדים מוצלח

פעם חשבנו שכדי להקים חברת סטארט אפ מצליחה אנו זקוקים לרעיון מקורי, שאיש לא חשב עליו לפנינו ושיביא עימו מהפכה שלא היה כמוה. לאחר מכן חשבנו שכל מה שצריך לעשות זה לפתח תוכנית עסקית בעלת בסיס רציני ואז לבצע גיוס כספים לסטארט אפ בכדי לגעת בשמיים. כל הדברים הללו נכונים, אבל נדירים יהיו הסטארט אפים שיצליחו באמת בלי לבצע גיוס עובדים מוצלח. יש לכם רעיון טוב? מוכנים לתהליך המאתגר של גיוס הון ומציאת משקיעים? זה הזמן להבין את הסוד החשוב של החברות המצליחות באמת – איתור עובדים מתאימים שירימו את המיזם למעלה.

חברת סטארט אפ צריכה אנשים שרעבים להצלחה

שאלנו סטארט אפיסט מצליח עם קבלות מהו הקריטריון החשוב לדעתו, שצריך לשמש כתמרור הכוונה כאשר רוצים לגייס עובדים לארגון חדש שהולך ומתהווה. האם כדאי לחפש דווקא את האנשים הבשלים, אלה שכבר נשאו בתפקידים בכירים בעולם ההייטק? האם לקחת את המנהל המנוסה שידע להנהיג חברה של צעירים חסרי ניסיון? התשובה המפתיעה הייתה שלא כל חברת סטארט אפ תרוויח דווקא מעובדים מנוסים ועתירי ניסיון. הרבה יותר חשוב למצוא את המוכשרים, שיהיו גם אנשים שרעבים להצלחה.

מי שחותם על הסכם מייסדים סטארט אפ עם שותף ומגייס עובדים צריך לזכור שהצלחה מוכחת של מועמד בכיר עשויה להביא עימה קיבעון מסוים, קיבעון לדרך שהייתה נכונה בתנאים אחרים, לחברה מבוססת. זה אולי לא תמיד נכון, אבל מנהל בכיר שמסתכל על חברת סטארט אפ בתוך תחנה מעניינת בקריירה עשוי לפחד לקבל החלטות נועזות, בסביבה מאוד בלתי וודאית. חשיבה שמרנית מדי עשויה “לתקוע” את החברה, לשים מקלות בגלגלים ולהשיג את המטרה ההפוכה. גיוס עובדים עתירי ניסיון או בכירים יהיה נכון, אבל בשלב בשל יותר של הסטארט אפ, בהחלט לא בשנתיים הראשונות.

סט כישורים נרחב

בניגוד לחברה בשלה, חברת סטארט אפ לא רק הרבה פחות מקובעת אלא גם הרבה פחות יודעת מה יביא עימו המחר. האתגרים דינאמיים, חוסר הוודאות גדול, השינויים הנדרשים לביצוע בכל יום ויום – גדולים מאוד. תמיד קיים הפיתוי לשים דגש רק על חיפוש אנשים מוכשרים ביותר (זו כמובן עצה טובה בפני עצמה), אבל נרצה לשים את האצבע על דבר לא פחות חשוב. חברות סטארט אפ ישראליות מצליחות הקפידו תמיד למצוא אנשים מוכשרים אבל גם בעלי גמישות מחשבתית וסט רחב של כישורים. כל אחד מאנשי המפתח, במיוחד בתקופה הראשונה, חייב להיות מוכשר בתחום האחריות שלו, אבל חשוב שיהיה לו מה לתרום גם בעניינים אחרים. חשיבה מקורית, ראש גדול, רעיונות שיקדמו את העמיתים ויובילו לפריצות דרך – כך מגיעים להישגים.

לא רק תגמולים מביאים עובדים

חשוב שמייסדי הסטארט אפ יפנימו כי תגמולים גבוהים הם לא הסוד הגדול שימשוך את האנשים הטובים ביותר. יש משהו נוסף לא פחות חשוב וזהו החזון של החברה. חשוב שכבר מהרגע הראשון יהיה ברור מהו החזון של החברה, מה הכיוון ולא רק מטרה חומרנית של רצון להגיע לרווחיות או לבצע אקזיט. חברה בעלת די אן איי ברור, שיש לה תרבות ארגונית, ערכים, היא חברה שמסמנת דרך וגם נותנת מוטיבציה.

ומה עוד חשוב לדעת? למשל, שעם ההתפתחות של המייזם, חיוני לבצע שינויים בהגדרות התפקיד, חשוב מאוד שהעובדים ירגישו מאותגרים וצומחים ביחד עם הארגון. חשוב להכניס “דם חדש” כאשר כבר רואים סימני הצלחה עסקית, כגון גיוס אנשי שיווק בכירים או מנהלים בעלי ניסיון ניהולי בחברות מבוססות.