back to Blog

מחפשים הכנסה נוספת לזמן הקורונה? פתיחת עסק קטן יכולה להיות האפשרות בשבילכם

תקופת הקורונה המאתגרת גובה מחיר כלכלי כבד. רבים מצאו את עצמם מוצאים לחל”ת או מפוטרים במסע בעקבות מקור הכנסה חלופי.


אחת הדרכים להפיק הכנסה ואפילו להפוך תחביב ישן למשלח יד ועיסוק מכניס הוא לעבוד על בסיס עוסק פטור. בין אם מדובר בעבודת פרילנסר או עסק עצמאי מעוגות מעוצבות ועד עבודות חשמל, כל אחד על פי נטיית ליבו והיכולות שלו. הזדמנות להפיק את המקסימום מהתקופה. אבל לפני שפתחתם תיק עוסק במס הכנסה חשוב להכיר את התהליך מקרוב ולהבין גם את כל ההשלכות מבחינת מס, מע”מ וביטוח לאומי.


מה ההבדל בין פטור למורשה?


חשוב להבין שיש סוגים שונים של עוסק ויש הבדל משמעותי בין עוסק פטור לעוסק מורשה. נתחיל בכך שעוסק פטור יכול להיות רק מי שההכנסות המשוערות שלו לשנת מס אינן עוברות את הסכום הבא – 100,491 ₪ כשיש הבדל בין ההכנסות לרווח, כי ההכנסות מחושבות לפני הורדת מס, ביטוח לאומי וכדומה אך החוק מתייחס לסכום ההכנסות ולא לרווח הנקי של העסק. שימו לב שאם אתם שכירים ובמקביל פותחים עוסק פטור, המעמד נקבע רק על פי ההכנסות מהעסק ולא לפי המשכורת.


עוסק פטור בניגוד לעוסק מורשה אינו יכול לקזז את המע”מ מהסיבה שעוסק פטור אינו גובה מע”מ מלקוחותיו והיתרון הוא שהוא פטור מדיווחים חודשיים או דו חודשיים בהשוואה לעוסקים מורשים.
יש מקרים חריגים של מקצועות ספציפיים בהם לא ניתן להירשם כעוסק פטור ואלה הם מקרים יוצאי דופן אך יש לבדוק זאת. הרשימה כוללת למשל עיסוקים כמו אדריכלות, הנדסה, טכנאות שיניים, ייעוץ מס, ביטוח, פיזיותרפיה ועוד וחשוב מאוד לבדוק את הנושא מול מס הכנסה.


פתיחת תיק בדרך הנכונה


לאחר שהחלטתם לפתוח תיק עוסק פטור והיה ואתם אכן יכולים לפתוח תיק עוסק פטור ולא מורשה לפי ההכנסה השנתית המשוערת ואינם נכללים בעיסוקים שמחויבים בפתיחת תיק עוסק מורשה, עליכם לעדכן בפתיחת התיק את פקיד השומה באזור בו עתיד להתנהל העסק. יש לעשות זאת עם תחילת הפעילות . פתיחת תיק עוסק מתבצע באמצעות מילוי טופס מספר 5329 בו יש למלא פרטים אישיים ולהצהיר על מקורות ההכנסה השונים, תיאור העסק, פרטי חשבון בנק והצהרה על אמיתות הפרטים הנמסרים. תהליך פתיחת תיק במס הכנסה היא לאחר הרישום במע”מ אותו יש לבצע לפני תחילת הפעילות העסקית ולצורך כך יש להגיע פיזית למשרדי מע”מ הקרובים לאזור מגוריכם או מיקום העסק עם כל המסמכים הנדרשים כגון תעודת זהות, קיום חשבון עסקי במידה וישנו או חשבון בנק שישרת את העסק ואם מדובר בחשבון בנק משותף בן/בת הזוג צריכים לחתום על כך שהם מוכנים שהחשבון ישרת את העסק ויש למלא טופס מספר 821 שהינו טופס רישום במע”מ.


כיום יש אפשרות גם לפתוח תיק עוסק פטור בצורה מקוונת לרוב כדאי להתייעץ בנושא עם עו”ד לענייני מס כדי להבין כמה מס אתם עשויים לשלם ולבצע את התהליך בדרך המקצועית והנכונה ביותר. כמובן שכדאי לשקול את כדאיות הפעילות העסקית, אך היות ופתיחת תיק אינה עולה כסף כשלעצמה אם אתם מטפלים בתהליך לבד יתכן שמשתלם לפתוח תיק ובמידה ולא תהיה פעילות עסקית תמיד אפשר לסגור את התיק במס הכנסה. יש להבין שהתשלום למס הכנסה נעשה באמצעות מקדמות או במקרים מסוימים ניכוי המס במקור מתשלומים שמשלמים לקוחות העסק ולכן כדאי להתייעץ עם גורם שמבין בתחום שיוכל לייעץ ולסייע בנושא. מבחינת ביטוח לאומי, יש למלא טופס בשם טופס דין וחשבון רב שנתי אותו ניתן להוריד ולמלא באתר הביטוח הלאומי ובהתאם לפרטים בטופס ייקבע סכום דמי הביטוח הלאומי שתדרשו לשלם. שיהיה בהצלחה בדרך החדשה!