back to Blog

גיוס כסף לעסק דרך הבנק או חברת אשראי

בימינו ישנו מגוון רחב למדי של פתרונות מימון לעסקים – מאשראי בנקאי דרך אשראי חוץ בנקאי (כולל ניכיון שיקים או ליסינג) וכלה במימון המונים, ובכל זאת גיוס כסף לעסק, ברוב תחומי הפעילות, הוא מלאכה תובענית למדי. חשוב להדגיש: אמנם מדובר בצעד שמחייב השקעת משאבים שונים, ובפרט זמן, מחשבה ואנרגיות, אולם אין מדובר במשימה בלתי אפשרית.

עוד כדאי לזכור שבניגוד למה שנהוג לחשוב, לא רק חברות סטארט אפ יכולות לפנות למשקיעים פרטיים, ולא רק תאגידי ענק זוכים להתעניינות מצד בעלי הון – גם עסקים בינוניים וקטנים בתחומי התעשייה המסורתית או השירותים יכולים לפנות לקרנות השקעה פרטיות (Private Equity) ובמקרים מסוימים אף ישירות למי שבאמתחתו הון והוא מחפש הזדמנויות להשקעה.

גיוס כסף לעסק – האם כדאי באמצעות הלוואה או דווקא דרך השקעה?

הלוואה – בין אם מהבנק ובין אם מחברה העוסקת במתן אשראי חוץ בנקאי – מזרימה לעסק הון שדרוש לו (לצורך התרחבות, למימון תקופת ביניים בה תזרים המזומנים הופך בעייתי מסיבה כזו או אחרת, לשם הקמת עסק חדש ובעצם לכל מטרה שהיא).

הבנק, האמון על מתן אשראי לעסקים, או החברה העוסקת בהתאמת פתרונות מימון, בוחנים בקפידה את מצבו של העסק ואת הפוטנציאל הטמון בו, כמו גם את הסביבה העסקית בה הוא פועלת ופרמטרים רבים נוספים, וזאת על מנת להחליט אם מתן סכום הכסף המבוקש אינו מסוכן מדי, והם אינם מתערבים בניהולו השוטף של העסק לאחר שהם מעניקים לו את הכסף.

איתור משקיעים לעסק, בניגוד לקבלת הלוואה, הופך במקרים רבים את אותם משקיעים או נציגיהם (אם למשל מדובר בקרן השקעות) לחלק בלתי נפרד מהנהלת העסק – מהלך שיש בו גם יתרונות וגם חסרונות ובפרט הוא לא מתאים בכל מצב, ועל כן בדרך כלל מנסים עסקים לגייס כספים קודם כל דרך הלוואה ורק לאחר מכן מתבצע גיוס כסף לעסק ממשקיעים, בין אם ישירות ובין אם באמצעות קרן השקעות.

מה ההבדל בין קרן השקעות פרטית לבין קרן הון סיכון?

מבחינות רבות קרן השקעות פרטית דומה לקרן הון סיכון: בשני המקרים הצוות שעומד מאחורי הקרן מגייס כסף ממספר משקיעים פרטיים (ובחלק מהמקרים גם ממשקיעים מוסדיים), ולאחר אותו גיוס הון ממשקיעים פונה הקרן לחפש אפיקים מוצלחים להשקיע בו את הכסף שגייסה.

למעשה ברוב המקרים אנשי הקרן לא צריכים לחפש חברות להשקיע בהן שכן הצורך של חברות רבות בהון לשם פעילות, התרחבות או לכל מטרה אחרת גורם להן כמובן לפנות מיוזמתן אל הקרנות. מבחינה זו ישנו הבדל משמעותי בין קרן הון סיכון לקרן השקעות פרטית: הראשונה מיועדת בהעיקר להשקעה בסטארט אפים ובחברות הייטק, ואילו קרנות השקעה פרטיות משקיעות במגוון רחב של עסקים.

מבחינת התמורה של הקרן, או אם תרצו המחיר שיש לשלם עבור גיוס כסף לעסק בדרך זו, קרן השקעות פרטית גובה דמי ניהול (כאחוזים מתוך הסכומים הרלוונטיים) וכן דמי הצלחה (שמחושבים על סמך התשואה העודפת של ההשקעה).

מציאת משקיע ישיר בעסק

דרך נוספת של גיוס כסף לעסק היא גיוס משקיעים לסטארט אפ, שיזרים הון לעסק ובתמורה יהפוך לשותף בו. חשוב להדגיש כי מציאת משקיע לעסק בדרך זו הינה צעד המחייב מחשבה מעמיקה, שכן שותף שלא רואה את האופן בו על העסק להתנהל עין בעין עם הבעלים הקיימים הוא מתכון לצרות צרורות, גם אם הוא מביא איתו סכום כסף נכבד במיוחד. קחו בחשבון שאתם יכולים למצוא משקיע מהארץ וגם משקיע מחו”ל, שיוכל לבצע לכם העברת כספים ולהשקיע בסטארט אפ שלכם על ידי שימוש במערכת MONEYGRAM.

מצד שני, משקיע שכזה עשוי להביא איתו גם ידע וקשרים שיעצימו את העסק בדרכים נוספות מעבר להון החיוני, כך שבחירה מושכלת של משקיע היא במקרים רבים קרש קפיצה מצוין לצמיחה ושגשוג.

בכל מקרה  יש להקפיד על חוזה מסודר ומפורט, שמבהיר את חלקו של המשקיע בעסק (באופן טבעי, בהתאם למידת ההשקעה), וכיצד יתבצע הניהול השוטף לאחר כניסתו לחברה.