back to Blog

חברות טכנולוגיה התומכות בסטארט אפים

חברות טכנולוגיה ובפרט טכנולוגיה עילית (כלומר היי טק) הן חוד החנית של המשק הישראלי, ולא רק סיבה מוצדקת לגאווה לאומית אלא מנוע רב עוצמה להעלאת התוצר הלאומי, יצירת מקומות עבודה במגוון רחב של עיסוקים, חיזוק הפריפריה ובאופן כללי שיפור איכות החיים של כולנו.

על פי מחקר שנערך ב- 2014 פועלות בישראל קרוב ל- 6,000 חברות היי טק, נתון מרשים בכל קנה מידה ועוד יותר מעורר השתאות כשמסתכלים על מספר החברות האלה בשנת 2010 – “רק” כ- 3,600. אמנם המחקר, אותו ערכה חברה בשם “אתוסיה” העוסקת בהשמת עובדי היי-טק וביו-טק, מגלה כי מבחינת מספר אנשי ההיי טק אין שינוי של ממש (מעל ל- 250,000 איש ואישה), אולם גם כך אין ספק כי למיצוב של ישראל כאומת היי טק בהחלט יש אחיזה של ממש במציאות.

מזרע ערטילאי למציאות מתגמלת

רבות מבין אותן חברות טכנולוגיה החלו כזרע זעיר, ערטילאי, שלאט לאט קרם עור וגידים והפך למציאות מתגמלת. גיוס הון למטרת סטארט אפ, יודע כל מי שאי פעם ניסה את מזלו בהקמת חברה שכזו, הוא תהליך מורכב מאין כמותו ורצוף מכשולים, אולם לרשות היזמים נרתמים לא מעט גופים בארץ: המדען הראשי שתחת חסותו ובמימונו פועלים מרכזי יזמות טכנולוגית, חממות טכנולוגיות פרטיות, קרנות הון סיכון, משקיעים פרטיים וגם לאומי טק תורם לא מעט להיווצרותן של חברות חדשות בתחום הטכנולוגיה.

חשוב להדגיש: לצד הצלחות מרשימות שהפכו שם דבר בארץ ובעולם (צ’קפוינט, קומברס, גילת רשתות לוויין, מרקורי ועוד) היו גם לא מעט מיזמים בעלי פוטנציאל אדיר שלא הצליחו לממש אותו, גם אם זכו בסיוע בלתי מבוטל. סטארט אפ ישראלי (וגם לא ישראלי, כמובן) הוא תמיד סוג של הימור ולא בכדי רבים נוהגים להשוות את עולם ההיי טק של היום למכרי הזהב של פעם, ואת יזמי הסטארט אפים לכורי זהב, שחלק גדול מהם העלה חרס בידו ונותר עם מפח נפש לאחר שנים רבות של השקעה. יחד עם זאת הפוטנציאל העצום של חברת טכנולוגיה, ולא רק מבחינת חשבון הבנק של היזמים אלא גם בזכות הסיפוק העצום הנובע מהידיעה שהם תרמו לעולם ערך של ממש, מצדיק את ההשקעה (וממילא עבור מי שהחלום פועם בליבו בעוצמה אין אפשרות אחרת פרט לניסיון לממש אותו, תהא ההשקעה אשר תהא).

במה עוסקות חברות טכנולוגיות?

מנעד התחומים בהם עוסקות חברות טכנולוגיה הוא רחב במיוחד, וכולל למשל ניטור רשתות מים על מנת לאתר תקלות לפני שמתרחש פיצוץ בצינור, פיתוח שתלים דנטליים, אימון קוגניטיבי לילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז, ג’ל מהפכני לשיקום מהיר של סחוסים שנפגעו ועוד ועוד אפשרויות בדרך לעולם מרתק שטוב יותר לחיות בו.

חברות טכנולוגיה וחיזוק הפריפריה

לא רק הרעיונות ומימושם תורמים לכלכלת ישראל: חברות טכנולוגיה רבות פועלות בפריפריה, בין אם תחת חסותו של מרכז יזמות טכנולוגית שהוקם שם ובין אם בזכות תוכניות שונות המעודדות מעבר אל האזורים הזקוקים לחיזוק.

בירושלים, למשל, נפתחו בשנת 2014 לא פחות מ- 100 חברות טכנולוגיה, וכשזוכרים שירושלים היא אמנם בירת המדינה והעיר הגדולה בה, אולם מבחינת מאפיינים רבים היא בהחלט פריפריה, הרי שמדובר בנתון משמח מאוד. דוגמה מצוינת נוספת היא נצרת, שהפכה בשנים האחרונות לביתן של כמה עשרות חברות בתחומי הטכנולוגיה השונים, וישנם גם מאמצים להפוך את הנגב, ובפרט את באר שבע, לאזור שימשוך אליו חברות היי טק.

בהתאם גם לאומי טק מסייע לא רק בכל הקשור אל גיוס כספים מקרנות או גיוס הון ראשוני ושאר אלמנטים פיננסיים, אלא גם יוצר חיבורים שבסופו של דבר ייצרו מצבי Win-Win שבהם גם הפריפריה זוכה לדחיפה קדימה, אל עתיד טוב יותר לכולנו.