back to Blog

היתרונות של קרנות הון סיכון

קרנות של הון סיכון נוהגות לגייס כסף ממקורות שונים, על מנת להשתמש בו לטובת השקעה בחברות שונות, בעיקר בענף ההייטק. הכסף לעיתים מגויס מבנקים, מבתי השקעות, מגופים מוסדיים ומשקיעים פרטיים, אבל כל ההתנהלות למעשה מתנהלת ישירות מול הקרן עצמה. זה יתרון חשוב בפני עצמו. לכך אפשר להוסיף עוד יתרונות רבים למשל, ניתן לאתר אפילו ברשת את פרטיהן של קרנות הון מכל העולם, כאלה שפועלות בחו”ל או בארץ, בארה”ב או באירופה. המידע זמין לכל והוא זמין גם לכם. בנקודה זו חשוב להדגיש כי מרבית הקרנות מגלות עדיפות מרובה לסטארט אפים שכבר פועלים זמן מה והשלימו סבב גיוס אחד או יותר. וכעת, ניתן להצביע על עוד כמה וכמה יתרונות חשובים, כך שאם אתם שוקלים לפנות אל קרן הון סיכון, אלה הנקודות שמצביעות בעד.


מימון ללא ריבית


אם אתם שואלים מה זה קרן הון סיכון, התשובה הקצרה היא שזו קרן שמאפשרת לחברות הזנק להתרחב ולגדול. זו שיטה חלופית לצורות מימון מסורתיות, כגון הלוואות מבנקים. ופה יש שני יתרונות מרכזיים. ראשית, בצורת המימון הזאת הקרן הופכת לחלק מהבעלים של החברה. תמורת ההשקעה הם מקבלים מניות אבל בעצם, מדובר במימון ללא שום ריבית. אין כאן הלוואה שצריך להחזיר כך שגם אם במקרה הסטארט אפ לא מצליח ונסגר, לא נשארים עם הררים של חובות.


מצטרפים אליכם ולוקחים את הסיכון


על ידי גיוס הון לסטארט אפ באמצעות קרן הון סיכון מקבלים גישה לסכומי כסף ניכרים שיכולים לשמש כדלק, עד שמתחילים לראות הכנסות או עד שהופכים לרווחיים (או מנפיקים). היתרון החשוב שטמון בשיטת מימון כזאת הוא שיש לכם גב חזק. כחברת הייטק בתחילת הדרך או כסטארט אפ עם חלומות גדולים, החלומות אכן משמעותיים אבל כך גם הסיכונים. הקרנות מודעות היטב לכך ולא סתם הן מכונות “הון סיכון”. הן מזרימות את ההון וגם לוקחות חלק מרכזי בסיכונים. נכון, במקרה של רווח הן גוזרות קופון שמן אבל עד שמגיעים לשם, הסיכון המרכזי חל על המשקיע הגדול.


לצד הון מרוויחים גם קשרים


בתעשיית ההון סיכון לא מדובר אך ורק על קרנות שנכנסות לנעליים של הבנק. אם מדובר היה בקרנות של משקיעים בלבד, זה היה נחמד, אבל רחוק מלהיות מצוין. במציאות, הקרנות הללו מביאות איתן יתרונות נוספים, לא פחות חשובים מכסף. כדי להצליח בתחרות העזה של הכנסת טכנולוגיות חדשות, דרושים קשרים. דרושה הבנה בניהול אסטרטגי ויכולת להתמודד עם רגולציות שונות. הקרנות הגדולות לרוב מנוהלות על ידי מומחים טכנולוגיים בעל שם כשלעצמם. חברת הייטק שזוכה לאמון כזה מקבלת מן המוכן ערימה של קשרים עסקיים חוצי גבולות. מדובר למעשה בחיבורים עם מקבלי החלטות ששולטים על תקציבים גדולים. זוהי דרך מאוד חשובה ללכוד את תשומת ליבם של לקוחות פוטנציאליים משמעותיים ובתי עסק שיכולים להפוך ללקוחות אסטרטגיים מהמעלה הראשונה.


הכר את השותפים העסקיים שלך


נניח שאתה סטארטאפיסט ורוצה שיתוף פעולה עם משקיע אסטרטגי. הרי לא תרצה שכל אחד יוכל להכיר מקרוב את כל הסודות העסקיים שלך. לא תרצה ליפול קורבן למצגי שווא שעלולים להוביל את הפטנטים שלך למישהו אחר. וזהו אכן יתרון מאוד משמעותי בשיטת המימון וההשקעה הזאת. קרנות ההון הסיכון הגדולות הן גופים שעומדים בפיקוח הדוק למשל של גופים בארה”ב או בישראל. הגופים הללו מחויבים לממשל תאגידי תקין והם מעבירים דיווחים שוטפים על פעילותיהם עבור משקיעים ועבור שותפים עסקיים גם יחד.